Zatrudnienie lekarza z Ukrainy – 2024 – Krok Po Kroku
Zatrudnienie lekarza z Ukrainy jeszcze nigdy nie było tak proste – to dzięki ułatwieniom które wprowadzono w ostatnich miesiącach. W całym procesie oprócz formalności liczy się również skuteczne dotarcie do odbiorców, a to z pewnością ułatwi umieszczenie oferty pracy dla lekarzy na Klinikaofert.pl. O czym trzeba pamiętać w zakresie wymaganych formalności jeżeli planujemy zatrudnienie lekarza z Ukrainy? Wyjaśniamy z Panem Konradem Dydą z Fundacji Praw Medyka i Med&Lex Sp. z o.o.
Lekarze z Ukrainy bez nostryfikacji
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że dotychczas lekarze z Ukrainy, którzy chcieli podjąć zatrudnienie w swoim zawodzie w Polsce musieli przechodzić żmudny i kosztowny proces nostryfikacji. Lekarze z Ukrainy bez nostryfikacji po prostu nie mogli w Polsce rozpocząć swojej praktyki – bez względu na formę prawną, w której miała być ona prowadzona. Rezygnacja z konieczności przeprowadzania procedury nostryfikacyjnej stanowi aktualnie podstawowe ułatwienie przy zatrudnianiu lekarza z Ukrainy.
Najdalej idące uproszczenie procedur związanych z zatrudnianiem dotyczy tych z ukraińskich lekarzy, którzy przekroczyli granicę z Polską po dniu 24 lutego 2022 roku, a więc już po rozpoczęciu działań wojennych. Wówczas nie muszą oni przedstawiać oryginałów stosownej dokumentacji. Wystarczy jej kopia – także sporządzona w postaci zdjęcia – która będzie odwzorowywać oryginał dokumentu na tyle dobrze, że nie będzie wątpliwości co do jego treści.
Jak zatrudnić lekarza specjalistę z Ukrainy?
Lekarz z Ukrainy w Polsce nierzadko jest doświadczonym medykiem, który za naszą wschodnią granicą uzyskał specjalizację. To z kolei otwiera – poważny i nieraz trudny do rozwiązania – problem różnic w przebiegu szkolenia specjalizacyjnego lekarzy w Polsce i na Ukrainie. Niestety, programy te często odbiegają od siebie, co dla niektórych jest argumentem przemawiającym za tym, że niekiedy tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny uzyskany w Polsce i w Ukrainie nie jest równoważny.
Abstrahując od tego rodzaju analiz – w końcu przekraczają one ramy tego artykułu – trzeba pamiętać, że lekarz specjalista z Ukrainy może ubiegać się o wyrażenie zgody przez Ministra Zdrowia na zatrudnienie w podmiocie leczniczym. Jeżeli taka zgoda zostanie wyrażona lekarz z Ukrainy w Polsce będzie mógł praktykować w dowolnej placówce leczniczej.
Zgoda na zatrudnienie lekarza specjalisty z Ukrainy może zostać wydana tym, którzy:
- posiadają dyplom lekarza, lekarza dentysty potwierdzający ukończenie co najmniej pięcioletnich studiów, wydany w innym państwie niż państwo członkowskie Unii Europejskiej (a więc np. w Ukrainie);
- posiadają tytuł specjalisty wydany przez właściwy organ w danym państwie;
- wykazują nienaganną postawę etyczną;
- cechują się stanem zdrowia pozwalającym na wykonywanie obowiązków;
- posiadają pełną zdolność do czynności prawnych.
Wniosek składa się do Ministra Zdrowia na urzędowym formularzu. Nie podlega on opłacie. Co istotne, w sprawie należy przedstawić oryginały dokumentów. Jednak także w tym przypadku znajduje zastosowanie wskazane powyżej ułatwienie: osoby, które przekroczyły granicę Ukrainy z Polską od 24 lutego 2022 roku mogą przedstawić kopię stosownej dokumentacji (także fotograficzną). Byleby była ona tak wykonana, że treść dokumentów nie będzie budzić wątpliwości. Oryginały trzeba będzie dostarczyć w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu konfliktu zbrojnego w Ukrainie.
Minister Zdrowia wyraża zgodę na zatrudnienie lekarza specjalisty z Ukrainy bądź odmawia wyrażenia takiej zgody w formie decyzji administracyjnej, której nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że lekarz może od razu przystąpić do pracy. O wyrażeniu zgody wnioskodawca jest informowany za pomocą e-maila.
Z taką zgodą lekarz musi udać się do właściwej – ze względu na miejsce planowanego zatrudnienia – okręgowej rady lekarskiej, która przyzna mu warunkowe prawo wykonywania zawodu. Co istotne: jeżeli okręgowa rada lekarska odmówi wydania warunkowego prawa wykonywania zawodu, to lekarz z Ukrainy – po spełnieniu dodatkowych przesłanek – może praktykować na podstawie decyzji Ministra Zdrowia.
Zawsze jednak przez pierwsze trzy miesiące pracy lekarz specjalista z Ukrainy będzie wykonywał pracę pod nadzorem lekarza albo lekarza dentysty posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty.
Jak zatrudnić lekarz z Ukrainy bez specjalizacji?
W podobny sposób przedstawiają się zasady zatrudniania lekarzy z Ukrainy, którzy nie uzyskali tam specjalizacji. Oczywiście nie będą oni mogli pracować, jako lekarze specjaliści w Polsce. Koniecznie należy to uwzględnić przy przydziale obowiązków służbowych czy zatrudnianiu na określonym stanowisku. Mówiąc prościej: lekarz z Ukrainy bez specjalizacji może wykonywać jedynie takie obowiązki, które odpowiadają polskim uprawnieniom posiadanym przez lekarzy bez specjalizacji.
Również w tym przypadku konieczne jest uzyskanie zgody Ministra Zdrowia na zatrudnienie w podmiocie leczniczym. Jest ona wydawana na wniosek, do którego należy dołączyć dokumenty poświadczające, że lekarz z Ukrainy:
- posiada dyplom lekarza lub lekarza-dentysty potwierdzający ukończenie co najmniej pięcioletnich studiów, wydany w innym państwie niż państwo członkowskie Unii Europejskiej;
- wykazuje nienaganną postawę etyczną;
- cechuje się stanem zdrowia pozwalającym na wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza-dentysty;
- posiada pełną zdolność do czynności prawnych.
W przypadku osób, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską od 24 lutego 2022 roku dokumenty mogą zostać załączone do wniosku w postaci niebudzącej wątpliwości kopii. Ich oryginały trzeba będzie dostarczyć w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia wojny w Ukrainie. Wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie zatrudnienia przez lekarza z Ukrainy nieposiadającego specjalizacji składa się do Ministra Zdrowia. Nie podlega on opłacie.
Minister – w drodze decyzji administracyjnej – może wyrazić zgodę na podjęcie zatrudnienia lub odmówić takiej zgody. Decyzji tej nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności, a więc lekarz może od razu przystąpić do pracy. Najpierw jednak konieczne jest wydanie przez właściwą okręgową radę lekarską warunkowego prawa wykonywania zawodu. Jeżeli okręgowa rada odmówi udzielenia takiego prawa, lekarz z Ukrainy – pod pewnymi warunkami – może wykonywać zawód na podstawie decyzji Ministra Zdrowia.
Lekarz z Ukrainy bez specjalizacji zatrudniony w Polsce w placówce leczniczej wykonuje swoje obowiązki pod nadzorem opiekuna będącego lekarzem posiadającym specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty.
autor tekstu:
Konrad Dyda
Fundacja Praw Medyka, Med&Lex Sp. z o.o.